
Czechy.
Poznaj naszą
ofertę.
Kto może być zobowiązany do rejestracji jako podatnik VAT?
Uzyskanie certyfikatu VAT UE i rejestracja VAT obowiązuje przedsiębiorstwa, które:
- importują towary na obszar Republiki Czeskiej
- dokonują zakupu i sprzedaży towarów do innych państw członkowskich Unii Europejskiej (wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów - WDT)
- prowadzą zakup i sprzedaż towarów na terenie Republice Czeskiej
- prowadzą sprzedaż internetową bezpośrednio na rzecz czeskich konsumentów (rejestracja VAT wymagana jest, kiedy wartość sprzedaży w skali roku przekroczy 1.140.000 CZK 42.190 EUR)
- składują na terytorium Republiki Czeskiej towary celem ich odsprzedaży
- organizują w Republice Czeskiej eventy na żywo, wystawy, konferencje, itp.
Czeski urząd skarbowy wymaga w celu rejestracji do VAT wypełnienia wniosku w formie elektronicznej (https://adisepo.mfcr.cz) oraz przesłania podpisanego oświadczenia o złożeniu wniosku na następujący adres:
Financni urad pro hlavni mesto Prahu
Stepanska 619/28
111 21 PRAHA 1
Republika Czeska
Poza wypełnieniem odpowiednich formularzy, spółka zagraniczna winna przedłożyć:
- potwierdzenie rejestracji VAT w kraju pochodzenia
- umowę lub statut spółki
- wyciąg z krajowego rejestru handlowego.
Standardowym okresem rozliczeniowym dla VAT w Republice Czeskiej jest miesiąc. Przedsiębiorstwa, których roczny obrót nie przekracza progu 10.000.000 CZK mogą ubiegać się o składanie deklaracji VAT w odstępach kwartalnych. Terminem złożenia deklaracji i dokonania płatności do urzędu skarbowego z tytułu VAT jest 25. dzień miesiąca następujący po zamknięciu okresu rozliczeniowego.
W przypadku złożenia błędnej deklaracji lub nieterminowego jej złożenia, podmioty zagraniczne narażone są na grzywny w wysokości odpowiadającej wartości potencjalnie utraconych przychodów, przy czym maksymalna wysokość kary to 300.000 CZK. Nieścisłe i nieprawidłowe rozliczenia mogą skutkować 20% dodatkowym zobowiązaniem podatkowym. Ponadto, z tytułu opóźnień w zapłacie VAT naliczane są odsetki. Zobowiązania wobec czeskiego urzędu skarbowego wygasają po 3 latach. W przypadku powtarzających się przewinień, okres ten może być przedłużony do 10 lat.
Przy rozliczaniu VAT nie można odliczać podatku naliczonego od posiłków dla pracowników, świadczeń pracowniczych (w obszarze sportu, rekreacji i zakwaterowania), usług cateringowych i restauracyjnych.
Podmioty zagraniczna działające na terenie Republiki Czeskiej muszą także stosować się do zasad dotyczących m.in.: fakturowania oraz archiwizowania faktur i rejestrów przez okres 10 lat.
Aktualnie w Czechach obowiązują następujące stawki VAT:
- 21% – stawka podstawowa
- 15% i 10% – stawki obniżone
- 0% – transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy
Usługi, jakie świadczymy w tym kraju:
- Rejestracja VAT
- Rozliczenia VAT
- Doradztwo w zakresie VAT
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszym ekspertem

Aleksandra Ogińska-Nowak
Opiekun Klienta